Daně · Publikováno · Aktualizováno · 8 min čtení

Paušální výdaje vs.skutečné výdaje: Co se OSVČ víc vyplatí?

Porovnání paušálních a skutečných výdajů pro OSVČ. Sazby, limity, výpočty a praktické příklady. Zjistěte, co se vám vyplatí víc.

Každý rok stojí tisíce OSVČ před stejnou otázkou: uplatním paušální výdaje, nebo se mi vyplatí evidovat skutečné náklady? Odpověď závisí na konkrétní situaci — typu podnikání, výši reálných výdajů a struktuře příjmů. V tomto článku oba přístupy důkladně porovnáme, ukážeme konkrétní výpočty a pomůžeme vám s rozhodnutím.

Co jsou paušální výdaje

Paušální výdaje (někdy nazývané výdajový paušál) jsou zákonem stanovený procentní podíl z příjmů, který můžete uplatnit jako výdaje bez nutnosti prokazovat skutečné náklady. Upravuje je §7 odst. 7 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.).

Princip je jednoduchý: místo evidence každého jednotlivého nákladu (účtenky za benzín, faktury za software, nájemné za kancelář) jednoduše odečtete stanovené procento z celkových příjmů. Nemusíte nic prokazovat, nemusíte nic archivovat (kromě evidence příjmů a pohledávek).

Sazby paušálních výdajů v roce 2026

Výše paušálních výdajů závisí na druhu podnikatelské činnosti. Zákon rozlišuje čtyři kategorie:

80 % z příjmů — zemědělská výroba, řemeslné živnosti

Nejvyšší paušál 80 % se vztahuje na příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a na příjmy z řemeslných živností. Patří sem například truhlář, instalatér, zedník, pekař nebo kovář. Jedná se o činnosti, které vyžadují odbornou kvalifikaci a jsou uvedeny v příloze č. 1 živnostenského zákona.

Při příjmu 1 000 000 Kč si můžete uplatnit výdaje 800 000 Kč bez jediného dokladu.

60 % z příjmů — volné, vázané a koncesované živnosti

Paušál 60 % se vztahuje na příjmy z ostatních živností (volných, vázaných a koncesovaných). Tato kategorie je pro OSVČ nejčastější. Patří sem programátoři, grafici, marketéři, překladatelé, účetní, obchodní zástupci, fotografové a desítky dalších profesí s živnostenským oprávněním.

Při příjmu 1 000 000 Kč si uplatníte výdaje 600 000 Kč.

40 % z příjmů — jiné podnikání (max. 800 000 Kč)

Paušál 40 % se uplatňuje u příjmů z jiného podnikání, ke kterému je třeba podnikatelské oprávnění, a u příjmů z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv a podobně. Spadají sem například lékaři, advokáti, daňoví poradci, znalci, autoři nebo umělci.

Důležité omezení: maximální výše paušálních výdajů je 800 000 Kč. Při příjmu nad 2 000 000 Kč se tedy paušál efektivně snižuje pod 40 %.

30 % z příjmů — pronájem (max. 600 000 Kč)

Nejnižší paušál 30 % se vztahuje na příjmy z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku (§7) i na příjmy z pronájmu podle §9 ZDP. Maximální výše je 600 000 Kč, tedy při příjmu nad 2 000 000 Kč z pronájmu se paušál opět efektivně snižuje.

Co jsou skutečné výdaje

Skutečné výdaje jsou reálné náklady, které jste v daném roce vynaložili na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Musíte je prokázat doklady (faktury, účtenky, smlouvy) a evidovat v daňové evidenci nebo účetnictví.

Mezi typické skutečné výdaje OSVČ patří:

  • Nájemné za kancelář nebo provozovnu
  • Software a IT služby (licence, hosting, domény)
  • Telefon a internet
  • Cestovné (pohonné hmoty, jízdné, cestovní náhrady)
  • Kancelářské potřeby a vybavení
  • Vzdělávání a odborná literatura
  • Pojištění odpovědnosti
  • Účetní a daňové poradenství
  • Marketing a reklama
  • Odpisy majetku (auto, počítač, nábytek)

Paušální vs.skutečné výdaje: Praktické srovnání

Pojďme si ukázat konkrétní výpočty na třech reálných příkladech.

Příklad 1: Freelance programátor (živnost volná, paušál 60 %)

Příjem za rok: 1 200 000 Kč. Skutečné výdaje: 320 000 Kč (notebook, software, coworking, internet, telefon).

Varianta A — paušální výdaje:

  • Příjmy: 1 200 000 Kč
  • Paušální výdaje (60 %): 720 000 Kč
  • Základ daně: 480 000 Kč
  • Daň 15 %: 72 000 Kč
  • Sleva na poplatníka: 30 840 Kč
  • Daň po slevě: 41 160 Kč

Varianta B — skutečné výdaje:

  • Příjmy: 1 200 000 Kč
  • Skutečné výdaje: 320 000 Kč
  • Základ daně: 880 000 Kč
  • Daň 15 %: 132 000 Kč
  • Sleva na poplatníka: 30 840 Kč
  • Daň po slevě: 101 160 Kč

Výsledek: Paušální výdaje ušetří 60 000 Kč na dani z příjmů. Při nízkých skutečných výdajích je paušál jasným vítězem.

Příklad 2: Grafik s drahým vybavením (živnost volná, paušál 60 %)

Příjem za rok: 900 000 Kč. Skutečné výdaje: 580 000 Kč (pronájem ateliéru 15 000/měsíc, tiskárna, Mac Studio, Adobe Creative Cloud, materiál).

Varianta A — paušální výdaje:

  • Příjmy: 900 000 Kč
  • Paušální výdaje (60 %): 540 000 Kč
  • Základ daně: 360 000 Kč
  • Daň 15 %: 54 000 Kč
  • Sleva na poplatníka: 30 840 Kč
  • Daň po slevě: 23 160 Kč

Varianta B — skutečné výdaje:

  • Příjmy: 900 000 Kč
  • Skutečné výdaje: 580 000 Kč
  • Základ daně: 320 000 Kč
  • Daň 15 %: 48 000 Kč
  • Sleva na poplatníka: 30 840 Kč
  • Daň po slevě: 17 160 Kč

Výsledek: Skutečné výdaje ušetří 6 000 Kč na dani. Při vysokých reálných nákladech přesahujících paušální procento se skutečné výdaje vyplatí — ale rozdíl nemusí být dramatický.

Příklad 3: Daňový poradce (jiné podnikání, paušál 40 %)

Příjem za rok: 2 500 000 Kč. Skutečné výdaje: 450 000 Kč (kancelář, software, školení, cestovné).

Varianta A — paušální výdaje:

  • Příjmy: 2 500 000 Kč
  • Paušální výdaje (40 %, max. 800 000 Kč): 800 000 Kč
  • Základ daně: 1 700 000 Kč
  • Daň 15 % (do 1 762 812 Kč): 255 000 Kč
  • Sleva na poplatníka: 30 840 Kč
  • Daň po slevě: 224 160 Kč

Varianta B — skutečné výdaje:

  • Příjmy: 2 500 000 Kč
  • Skutečné výdaje: 450 000 Kč
  • Základ daně: 2 050 000 Kč
  • Daň: 15 % z 1 762 812 + 23 % ze zbytku = 264 422 + 66 053 = 330 475 Kč
  • Sleva na poplatníka: 30 840 Kč
  • Daň po slevě: 299 635 Kč

Výsledek: Paušální výdaje ušetří 75 475 Kč. I s maximálním limitem 800 000 Kč je paušál výrazně výhodnější, protože skutečné výdaje jsou relativně nízké.

Klíčová omezení paušálních výdajů

Než se rozhodnete pro paušál, zvažte důležitá omezení:

Nelze kombinovat

V jednom zdaňovacím období musíte zvolit jednu metodu pro všechny příjmy z podnikání. Nemůžete část příjmů uplatnit paušálem a část skutečnými výdaji. Rozhodnutí platí pro celý rok.

Maximální limity

Paušální výdaje mají u všech sazeb absolutní strop: 1 600 000 Kč u 80 %, 1 200 000 Kč u 60 %, 800 000 Kč u 40 % a 600 000 Kč u 30 %. Stropy odpovídají příjmům 2 000 000 Kč — nad tuto částku se paušál dál nezvyšuje a efektivní procento klesá.

Nutnost vést evidenci příjmů

I při paušálních výdajích musíte vést evidenci příjmů a pohledávek. Nemůžete se zbavit veškeré administrativy — ale je jí výrazně méně než u skutečných výdajů.

Kdy zvolit paušální výdaje

Paušální výdaje jsou výhodné, když:

  • Vaše skutečné výdaje jsou nízké — typicky u služeb s minimálními vstupy (konzultace, programování, poradenství)
  • Chcete minimální administrativu — nemusíte sbírat a archivovat účtenky, vést daňovou evidenci výdajů
  • Vaše příjmy nepřesahují 2 miliony Kč — nad tuto hranici se paušál u žádné sazby dál nezvyšuje (stropy 1 600 000 / 1 200 000 / 800 000 / 600 000 Kč)

Kdy zvolit skutečné výdaje

Skutečné výdaje se vyplatí, když:

  • Vaše reálné výdaje přesahují paušální procento — máte drahý pronájem, vybavení, zaměstnance nebo subdodávky
  • Vaše příjmy jsou vysoké a narazíte na strop — s příjmy nad 2 miliony Kč se paušál u žádné sazby dál nezvyšuje
  • Máte investiční rok — pořizujete auto, rekonstruujete kancelář, kupujete drahé vybavení

Jak přejít mezi metodami

Přechod mezi paušálními a skutečnými výdaji je možný, ale vyžaduje pozornost:

  • Rozhodnutí se činí při podání přiznání — v daňovém přiznání za daný rok zvolíte jednu z metod
  • Při přechodu ze skutečných na paušální výdaje musíte upravit základ daně za předchozí období o pohledávky a závazky (§23 odst. 8 ZDP)
  • Při přechodu z paušálu na skutečné výdaje musíte doplnit evidenci výdajů od začátku roku
  • Doporučujeme konzultovat přechod s daňovým poradcem, aby nedošlo k chybě

Jak Taxorio podporuje obě metody

Taxorio je navrženo tak, aby vám usnadnilo práci bez ohledu na zvolenou metodu.

Pro paušální výdaje

V nastavení Taxoria vyberete příslušnou sazbu paušálních výdajů (30 %, 40 %, 60 % nebo 80 %). Systém automaticky počítá paušální výdaje z vašich příjmů a zobrazuje je na dashboardu. Stačí evidovat příjmy (faktury) a na konci roku máte podklady pro přiznání.

Pro skutečné výdaje

Taxorio nabízí kompletní evidenci nákladů rozdělenou do skupin — IT a technologie, provoz, cestovné a doprava, profesní služby, obchod, řemeslo a materiál, vzdělávání, ostatní a zvlášť skupina nedaňových výdajů (reprezentace a dary, vlastní odvody OSVČ). U každého nákladu můžete nastavit procento podnikatelského využití, přepínat zadávání s DPH nebo bez DPH a přiložit naskenovaný doklad.

AI rozpoznávání dokumentů zpracuje naskenovanou účtenku nebo fakturu — automaticky rozpozná dodavatele, částku, datum a kategorii. U každého dokladu vidíte jistotu rozpoznání; doklady s jistotou nad 80 můžete hromadně potvrdit jedním kliknutím.

Mobilní skenování přes QR session (relace platí 5 minut a při focení se prodlužuje, až 100 dokladů na jednu relaci) umožňuje digitalizovat doklady okamžitě po nákupu — vyfotíte účtenku telefonem a ta se automaticky zpracuje v Taxoriu.

Praktické doporučení na závěr

Nejlepší strategie je jednoduchá:

  1. Evidujte skutečné výdaje průběžně — i když plánujete paušál. Na konci roku porovnáte obě varianty a zvolíte tu výhodnější.
  2. Spočítejte si obě varianty — porovnejte základ daně při paušálu a při skutečných výdajích. Zvolte nižší.
  3. DPH do srovnání nepatří — nárok na odpočet DPH na vstupu má plátce bez ohledu na to, zda uplatňuje paušální, nebo skutečné výdaje.
  4. Myslete na pojistné — nižší základ daně znamená i nižší vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění.

S Taxoriem máte vždy obě možnosti po ruce. Evidujte náklady v průběhu roku a na konci se rozhodněte, co je výhodnější. Vyzkoušejte to na app.taxorio.cz — ve FREE verzi máte 5 nákladů měsíčně a 5 AI rozpoznávání zdarma, v PRO verzi od 69 Kč/měsíc máte neomezený počet klientů a nákladů.

Podklady pro daně bez ručního přepisování

Faktury a náklady máte na jednom místě a podklady pro přiznání se skládají průběžně. Výstupy před podáním zkontrolujete.

14 dní PRO zdarma, bez platební karty. Pak pokračujete zdarma ve FREE.

Začít zdarma